Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

18. juuli 2024

Puusa- või põlveliigese vahetamise operatsiooni raviteekond uueneb

Puusa- või põlveliigese vahetamise operatsiooni raviteekond uueneb

Uue standardi rakendamine parandab puusa- ja põlveliigese asendamise operatsioonide kvaliteeti ja lühendab ooteaegu. Patsientide parem ettevalmistus ja järelravi tagavad kiirema taastumise ja kõrgema elukvaliteedi

Eestis on puusa- ja põlveliigese asendamine üks sagedasemaid plaanilisi operatsioone, kuid pikk ooteaeg on olnud probleemiks. Uue raviteekonna standardi eesmärk on lühendada ooteaegu ja pakkuda patsiendikeskset lähenemist. Ajalooliselt on järjekorrad olnud ebakorrapärased ja sageli hallatud käsitsi vihikutes. Uue standardi järgi on loodud selged nõuded ja protseduurid, et tagada sujuv ja kiire juurdepääs ravile. 2023. aastal korrastati vanu järjekordi ja saavutati esimesed tulemused uue standardi rakendamisel. Üle 5200 patsiendiga võeti ühendust, millest 61% jätkab ravi, samas kui 31% eemaldati järjekorrast ja 7% suunati terviseseisundi hindamiseks perearstile.

Uue standardi kohaselt ei suuna perearst patsienti kohe ortopeedi vastuvõtule, vaid korraldatakse esmalt valu- ja taastusravi. Kui need meetodid ei aita, konsulteeritakse ortopeediga e-konsultatsiooni kaudu. Ortopeed hindab patsiendi seisundit ja vajadusel suunab ta operatsioonile. Enne operatsiooni soovitatakse patsientidel külastada ortopeediaõde kahel korral, et veenduda nende valmisolekus.

Operatsioonijärgselt on soovitatav haiglas viibida kuni viis päeva, olenevalt haiglast võib see varieeruda 3,9 kuni 7,3 päeva. Füsioteraapia algab kohe pärast operatsiooni, et tagada parim võimalik taastumine. 90% patsientidest alustab füsioteraapiaga samal või järgmisel päeval pärast operatsiooni. Patsiendid saavad personaalse harjutuskava ja peavad käima järelkontrollides, et ortopeed saaks hinnata ravi edukust. 2023. aasta tulemuste põhjal käis 70% patsientidest ortopeedi vastuvõtul kolm kuud pärast operatsiooni.

Raviteekonna edukuse hindamiseks kasutatakse Patient Reported Outcome Measures (PROM) ja Patient Reported Experience Measures (PREM). 2023. aastal andsid patsiendid PREM-i hinnanguks keskmiselt 18 punkti 42-st. Uue standardiga testitakse ka raviteekonnapõhist tasustamist, mis võimaldab paremini kontrollida ravikvaliteeti ja -kulusid.

Oluline on sotsiaaltöötajate kaasamine raviteekondadesse. Näiteks Tartu Ülikooli Kliinikumis tehakse koostööd Tartu linna sotsiaaltöötajatega, et pakkuda patsiendile täiendavat tuge operatsioonijärgselt.

Uue standardi rakendamine parandab puusa- ja põlveliigese asendamise operatsioonide kvaliteeti ja lühendab ooteaegu. Patsientide parem ettevalmistus ja järelravi tagavad kiirema taastumise ja kõrgema elukvaliteedi. Uuenduste tulemuslikkust ja mõju hinnatakse pidevalt, et pakkuda parimat võimalikku tervishoiuteenust.

 

Refereeritud Virtuaalkliinik.ee artiklist: Puusa- või põlveliigese vahetamise operatsiooni raviteekond uueneb (virtuaalkliinik.ee)