Radioloogiateenistus
SA Pärnu Haigla radioloogiateenistus on meditsiiniline teenistus, mille töö eesmärk on tagada nii haigla struktuuriüksustele kui ka teistele tellijatele kõrgetasemeline ja kvaliteetne radiodiagnostiline tervishoiuteenuste osutamine.
Aastas teostatakse ca 150 000 erinevat radioloogilist uuringut, mis koosneb kompuutertomograafilistest uuringutest, röntgeniuuringutest, ultraheliuuringutest ja MRT uuringutest.
Radioloogiateenistus koosneb kolmest üksusest:
-
Üldradioloogia üksus (kompuutertomograafia, röntgen, mammograafia, luudensitomeetria)
-
MRT üksus
-
Ultraheliüksus
Radioloogiateenistuses on kasutusel kaks statsionaarset radiograafi (röntgenseadet), lisaks üks mobiiline palatiröntgen, mammograaf, DEXA (luudensitomeeter), kompuutertomograaf, magnetresonantstomograaf ja ultraheliaparaadid.
Teostame kõiki röntgenoloogilisi ülesvõtteid (v.a hambapanoraam), lisaks nii skriining kui ka diagnostilisi rinnanäärme uuringuid.
DEXA-seadmel hindame nii luutihedust kui teostame ka keha koostise analüüsi (peamiselt sportlastele).
Kompuutertomograafiliste uuringute (KT) teostamiseks on kasutusel üks kaasaegsemaid seadmeid: REVOLUTION CT Apex, antud seade võimaldab ühe röntgentoru pöördega ümber patsiendi uurida 16cm suurust ala ja saada antud piirkonnast 256 ristlõiget. Antud parameeter on oluline kiireks ja korrektseks diagnoosimiseks ning ravi planeerimiseks varase insuldi (ajuverevarustuse häire), trauma patsientide ja erinevate kardioloogiliste haiguste puhul. Südame uuringutel saab hinnata lisaks südameveresoonte seisundile ka südamelihase elujõulisust ja verega varustatust koormusel. Lisaks on kasutusel onkoloogiliste haiguste diagnostikas ja ravitulemuste hindamisel. Lisafunktsioonina saab teostada spektraalanalüüsi – määrata keemilist koostist (podagra-reumatoidartriidi eristamine, kehaõõnsustes olevate ainete analüüs (narkootikumid), neerukivide koostise määramine jne.
Magnetresonantstomograafias (MRT) kasutame 1,5T seadet, mis annab hea ülevaate nii muskuloskeletaal (lihas-liiges-süsteemi) probleemidest kui ka neuroloogilistest haigustest. Loomulikult saab uurida ja hinnata ka kõhukoopa ja vaagna piirkonna organeid. Rindkere piirkonnast saab uurida ja selgitada südamega seotud probleeme, k.a südamelihase elujõulisust ja verega varustatust koormusel.
Ultraheliuuringutel hindame nii kõhukoopa ja vaagna piirkonna organite seisundit kui ka teostame maksa probleemide kahtlusel elastograafiaid. Uurime liigesid, pehmeid kudeisid, veresooni ja rinnanäärmeid. Vajadusel teostame ultraheli kontrolli abil proovitükkide võtmist ja vedeliku kogumike eemaldamist dreneerimise kaudu.
Asukoht
Ristiku 1, Pärnu 80010
Töötajad
Aadu Simisker
teenistuse juhataja
E-mailaadu.simisker@ph.ee
Tiina Rehe
sekretär
Telefon447 3550
E-mailtiina.rehe@ph.ee