Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Kuidas valmistuda vereloovutuseks?

Kuidas valmistuda vereloovutuseks?

Soovitused doonorile, et hoida vereloovutaja tervist, toetada vere loovutamise järgset head enesetunnet.

Vedelikud

Oluline, et enne ja pärast vere loovutamist on Su keha piisavalt vedelikega varustatud. Selleks joo enne vereloovutust vähemalt 2 klaasi vett või mahla tavapärasest enam.

Raud

Vereloovutusega kaotad rauda, seepärast söö igapäevaselt rauarikast toitu. Madal rauasisaldus veres võib põhjustada väsimust ja  areneda võib rauapuudusaneemia. Toidus leidub kahte tüüpi rauda: heemne ja mitteheemne raud. Heemne raud imendub kergemini ja seepärast tõstab organismi rauavarusid efektiivsemalt. Su kehas imendub kuni 25-30% heemsest ja ainult 2-7% mitteheemsest rauast. Heemse raua rikkad toidud on punane liha, kala, kana, munad. Mitteheemse rauaallikad on näiteks spinat, bataat, aeduba, herned (ka kuivatatult), brokoli, kale (lehtkapsas), samuti täisteraleib seemnete ja kliidega. Maasikas, arbuus, rosinad, datlid, viigimarjad, ploomid, ploomimahl, kuivatatud aprikoosid ja virsikud on samuti rauarikkad.

C vitamiin

Kuigi heemne raud tõstab su rauataset efektiivsemalt, aitab C vitamiin taimse ehk mitteheemse raua imendumisele kaasa. Head C vitamiini allikad on näiteks melon, arbuus, tsitruselised, ka nende mahl, kiivi, mango, papaia, ananass, maasikad, vaarikad, mustikad, jõhvikad, sõstrad, tomatid.

Uni

Enne vereloovutusele tulekut on oluline vähemalt 8-tunnine ööuni.

Söögikorrad

Söö kindlasti tervislik hommikusöök või ka lõuna, kui tuleb vereloovutusele päeva teises pooles.

Tervis

Esmatähtis on Su tervis ja heaolu. Veendu, et tunned end verd loovutama tulles hästi ja tervena.

Toidud ja joogid, millest loobuda enne vereloovutust

Alkohol – alkohol viib kehast vajalikke vedelikke välja. Kindlasti hoidu alkoholist 24 tundi enne vereloovutust.

Rasvane toit – vereloovutusele eelneval paaril päeval söödud rasvarikas toit nagu hamburger, friikartulid, peekon võib halvendada Sinu vere kvaliteeti ning seda ei saa üle kanda patsiendile.

Mõned toidud ja joogid võivad vähendada raua imendumist. Sa ei saa neist ehk täielikult loobuda, kuid saad hoiduda nende samaaegset tarbimisest rauarikaste toitudega, näiteks juust, jogurt, samuti punane vein, šokolaad. Tee, kohv, piim – tarbi neid söögikordade vahel, mitte koos söögiga, needki takistavad raua imendumist.

Mõned näpunäited vere loovutamise järgseks ajaks

Vedelike taastamine – võta kerge snäkk (puuvili, jogurt). Joo järgmise ööpäeva jooksul vähemalt 1 liiter vett, apelsini- või ploomimahla, spordijooke.  See kõik aitab stabiliseerida Su veresuhkru ja vedelike tasakaalu.

Puhka – viibi puhkeruumis vähemalt 10-15 minutit või kuni Sa tunned end tavapäraselt hästi. Samuti ära tõsta sel päeval midagi rasket, hoidu trennist ja saunas käimisest.

Toitumises on oluline alati jälgida tervislikkust. Punavererakkude taastootmiseks on oluline taastada  organismi folaatide tase. Seda teed, kui sööd rohelisi lehtköögivilju, tsitruselisi. Teisi B-grupi vitamiine saad piima ja jogurti toodetest, kartulist, banaanist jms. Rauavarude taastamiseks tarbi koos rauarikkaid ning C vitamiinirikkaid toite.

Heemse raua rikkad on

Liha – vasikas, veis, lammas, siga, kuivatatud veiseliha

Linnuliha – kana, hani

Kala ja koorikloomad – tuunikala, krevetid, karbid, tursk, makrell

Maks, munad

Mitteheemse raua rikkad on

Köögiviljad – spinat, bataat, herned, brokoli, aeduba, jt oad, peedilehed, võilillelehed, lehtkapsas, erinevad värsked ja kuivatatud oad, herned, tofu, läätsed

Leib ja teraviljad – täisteraleib, täistera pasta, täisterariis, kliid, mais, kaer, rukis

Viljad – maasikas, arbuus, rosin, datlid, viigimari, ploom, kuivatatud aprikoos ja kuivatatud virsik

 

 

 

Koostatud/Ajakohastatud 04.05.2022