Seksuaalvägivald
Pärnu Haigla pakub professionaalset ööpäevaringset abi täiskasvanud ja noortele naistele ja meestele, kes on kogenud seksuaalvägivalda. Pärnu Haigla erakorralise meditsiiniabi teenistusse (EMO) võib igaüks tulla kas ise või koos saatjaga, tulla võib mistahes kellaajal, saatekirja pole vaja. Ei ole oluline, kas politseisse on juba pöördutud, kavatsetakse pöörduda või ei soovita seda teha.
SA EI OLE ÜKSI, ABI ON OLEMAS!
Ka siis, kui tunned ennast süüdi.
Ka siis, kui Sa kõike ei mäleta.
Ka siis, kui kõik algas hästi.
Sinu soovil ja nõusolekul pakume:
-
esmast nõustamist
-
läbivaatust ja tõendite kogumist
-
abi soovimatu raseduse ärahoidmiseks
-
suguhaiguste testimist
-
HIV kontaktijärgset ravi
-
järelnõustamist
-
toetust politseisse pöördumisel
Abivõimalused seksuaalvägivalla korral:
Ööpäevaringselt
-
Seksuaalvägivallakeskused haiglate juures: Tartu Ülikooli Kliinikum, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Viru Keskhaigla
-
Tugitelefon 1492 vägivalda kogenutele
-
Lasteabi telefon 116111, www.lasteabi.ee
-
Politsei 112
Tööpäeviti
-
Seksuaaltervise Kliinik Tallinnas, www.seksuaaltervisekliinik.ee, tel 666 5123
-
Tartu Seksuaaltervise Kliinik, www.tstk.ee, tel 744 2086
-
Noorte nõustamiskeskused, www.amor.ee
Teave internetis
-
Politsei (lähisuhtevägivald, noorele)
Seksuaalvägivald on tahtevastane seksuaalvahekord (vägistamine), sellega ähvardamine või muu seksuaalse iseloomuga tegu. Ohvriks võivad olla nii naised kui mehed; lapsed, noored kui ka vanemas eas inimesed. Seksuaalvägivallaga on tegu ka siis, kui Sa ei saanud anda oma nõusolekut vahekorraks, näiteks tundsid hirmu, olid uimastatud, joobes või magasid. Seksuaalvägivald on kuritegu ja Sa ei pea tundma end süüdi. Vastutus seksuaalvägivalla eest lasub selle toimepanijal, mitte ohvril.
Arusaadavalt võid olla hirmul ja segaduses, kui oled alla 18-aastane ja kogenud seksuaalvägivalda. Sul võib olla tunne, et ei suuda kedagi võõrast piisavalt usaldada, et vajaliku abi järele pöörduda. Ometi on tähtis juhtunust rääkida ja abi saada. Mõtle, kas leidub keegi usaldusväärne täiskasvanu või sõber, keda võid abi järele pöördumisel toeks paluda.
Võid tunda, et ei soovi oma vanemaid ärritada või kurvastada, ning hoiad seetõttu juhtunu enda teada. Siiski, enamik vanematest on mures juhtunust teada saades, kuid soovivad siiski oma last toetada ja abistada.
Kui pöördud esmase abi järele Pärnu Haigla erakorralise meditsiiniabi teenistusse (EMO), siis aitame Sul toime tulla seksuaalvägivallast põhjustatud olukorraga. Võid ise otsustada, kas soovid arsti läbivaatust või muid abivõimalusi. Võid igas etapis läbivaatuse soovi korral katkestada. Arst selgitab Sulle, kas vajad raseduse ärahoidmiseks ravimeid või testimist suguhaiguste suhtes ning võid ise otsustada, kas soovid ravi ja testimist.
Kui meie abistajad tunnevad, et Sinu turvalisus ja tervis on ohustatud, siis on võimalik appi paluda sotsiaaltöötaja. Kui see peaks olema vajalik, siis peetakse eelnevalt Sinuga nõu ja arvestatakse Sinu võimalike muredega.
Sotsiaalkindlustusametil on noortele mõeldud lühivideod seksuaalvägivallast.