16. Mai 2025
Külalised Pärnu Haiglas: Meditsiinifüüsika ja -tehnika tulevik

Pärnu Haigla võõrustas Pärnumaa reaalainete õpetajaid, et tutvustada tulevikku kujundavaid meditsiinitehnoloogia erialasid ja Pärnu Haigla tipptasemel võimalusi.
Ürituse käigus andis meditsiinitehnoloogia teenistuse juhataja Joosep Kepler ülevaate spetsialistidest, kes toetavad igapäevaselt haiglakeskkonna töökindlust ja patsientide ohutust – meditsiinifüüsikutest ja -tehnikainseneridest.
Meditsiinitehnikainseneri roll on palju enamat kui seadmete hooldus. Insenerid viivad läbi turu-uuringuid, koostavad hanke- ja tehnilisi dokumente, teostavad seadmete ohutusteste ning on igapäevaseks toeks arstidele ja õdedele.
Meditsiinifüüsikud seevastu tagavad täpse kiirgusdoosi, optimeerivad seadmete töökindlust ja lähtuvad alati patsiendi individuaalsusest. Nad järgivad ALARA-põhimõtet ("nii vähe kui võimalik, nii palju kui vajalik"), et tagada nii pildikvaliteet kui ka patsiendi turvalisus.
Ürituse osana tutvustati õpetajatele ka Pärnu Haigla tehnilisi üksusi:
MRT-seade ja selle tööpõhimõtted ning ohutusnõuded
Röntgen- ja kompuutertomograafia – erinevused ja kasutusvõimalused
Labori- ja patoloogiaüksus – täpsete analüüside tagamaad
Taastusravikeskus ja innovatiivsed lahendused füsioteraapias
Kuidas saada meditsiinifüüsikuks või -inseneriks?
Tee algab juba põhikoolist või gümnaasiumist – oluline on tugev loodusteaduslik taust. Õppesuundi pakuvad näiteks Tartu Ülikool ja TalTech, millel on erialad füüsika, inseneeria ning meditsiinitehnika ja -füüsika valdkonnas.