Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Rhesonativ

Rhesonativ on immunoglobuliin ja sisaldab antikehasid reesusfaktori vastu. Ravimi manustamine on vajalik reesuskonflikti ennetamiseks raseduse ja sünnituse ajal ning lootekahjustuse ärahoidmiseks.

Reesuskonflikt võib tekkida ema ja loote vahel, juhul kui ema veri on reesusnegatiivne Rh (-) ja loote veri reesuspositiivne Rh (+). Veregrupp ja reesusfaktor on otseses sõltuvuses loote ema ja isa veregrupist ja reesusfaktorist. Reesuskonflikt ohustab ainult loodet.

Inimese reesuskuuluvuse määrab punaliblede peal asuv D-antigeen. Reesuspositiivsete isikute punalibledel see esineb, reesusnegatiivsetel puudub. Võõra antigeeni (võõrvalgu) sattudes ema organismi hakatakse selle vastu tootma antikehi. Toimub niinimetatud sensibiliseerumine.

Värsked antikehad on suure molekulmassiga ja ei suuda seetõttu läbida platsentaarbarjääri ning seetõttu jääb esimesel korral loode puutumatuks.

Järgneva reesuspositiivse loote puhul on aga antikehad sellise molekulmassiga, et läbivad platsenta ja satuvad loote organismi. Antikehad hakkavad loote punaliblesid kui võõrvalke lammutama. Punalibled, mis normaalselt transpordivad hapnikku, lammutatakse ja loote koed kannatavad hapnikupuuduse all, samuti vabaneb lagunevatest punalibledest bioaktiivne aine bilirubiin, mille kõrged kontsentratsioonid kahjustavad loote kesknärvisüsteemi.

Rhesonativi manustatakse Rh-negatiivsetele naistele järgmistel juhtudel:

  • Sünnitamine, kui loode on Rh-positiivne;

  • Raseduse katkemine/ähvardav raseduse katkemine;

  • Emakaväline rasedus, teatud tüüpi emakasisene kasvaja (põismool), loote vere sattumine ema vereringesse või loote surm raseduse lõppjärgus;

  • Invasiivsed protseduurid raseduse ajal (nt. süstla abil looteveest proovi võtmine ehk amniotsentees, lootevere analüüsiks võtmine nabaveenist, biopsia, loote väline pööre, loote emakasisene kirurgiline ravi).

 

Rhesonativ sisaldab:

  • Toimeaine anti-D humaanimmunoglobuliin, 1 ml lahust sisaldab 625 TÜ toimeainet;

  • Abiained: glütsiin, naatriumkloriid, naatriumatsetaat, süstevesi.

 

Tähelepanu! Ravimi mistahes koostisosade suhtes teadaolevat allergiat omades, palume teavitada sellest oma raviarsti.

Rhesonativ ja muud ravimid

Rhesonativ võib nõrgestada elus-nõrgestatud tüüpi vaksiinide toimet: nt. leetrite, mumpsi, punetiste ja tuulerõugete vastane immuunprofülaktika. Pärast Rhesonativi manustamist peab mööduma vähemalt 3 kuud enne immuniseerimist loetletud vaktsiinidega.

Kõrvaltoimed

Väga harvadel juhtudel võib ravimi kasutamine põhjustada järgmisi kõrvaltoimeid: peavalu, südamekloppimine, vererõhu langus, hingamisraskus, oksendamine, iiveldus, nahareaktsioonid, valu liigestes, palavik, halb enesetunne, külmavärinad, paikne reaktsioon süstekohas, punavereliblede lagunemine ja rasked allergilised reaktsioonid, sh anafülaktiline šokk. Mistahes kõrvaltoime ilmnemisel on vajalik koheselt teavitada oma raviarsti.

 

Koostatud/Ajakohastatud 18.08.2021