Rauavaegusaneemia
Rauavaegusaneemia on kehvveresuse vorm, mille põhjuseks on raua vähesus veres. Raud on hemoglobiini tähtsaim koostisosa, mille peamine ülesanne organismis on hapniku sidumine kopsudest ja hapniku transport kudedes. Raua vähesuse korral ei suuda luuüdi piisavalt toota punaliblesid – vähenevad nii nende hulk, mõõtmed kui ka hemoglobiinisisaldus. Lisaks hemoglobiini tootmisele on raud vajalik kudede taastamiseks ning keemiliste ühendite aktiivsuse tagamiseks ajus ja immuunsüsteemis.
Riskifaktorid
Aneemia peamisteks tekkepõhjusteks peetakse raua puudust toidus, raua puudulikku imendumist seedetraktist ja raua kadu verejooksude korral.
Aneemiasse haigestumise risk on suurem:
-
fertiilses eas naistel raua kadu seoses menstruaalverejooksudega;
-
naistel raseduse ja imetamise ajal suurenenud rauavajaduse tõttu;
-
kiires kasvueas imikud, lapsed ja noored;
-
taimetoitlastel lihatoitude mitte tarbimise tagajärjel.
Sümptomid ehk avaldumine
Avaldumine sõltub aneemia raskusest. Haiguse iseloomulikeks sümptomiteks on:
-
naha kahvatus;
-
väsimus;
-
ärritatavus;
-
õhupuudus tunne;
-
südamepekslemine;
-
valulik keel;
-
lõhed suunurkades;
-
söögiisu vähenemine või puudumine;
-
peavalu otsmiku piirkonnas;
-
haprad murduvad küüned.
-
isu ebatavaliste ainete järele (kriit, tsement, jää, ajaleht, tikud).
Raseduse ajal tõuseb raua vajadus naise organismis, kuna sel ajal suureneb veremaht kuni 50 % ning seega on vaja toota uusi vererakke. Rauda vajatakse ka platsenta ja lapse kasvamiseks. Raua puudus raseduse ajal võib mõjutada olulisel määral nii raseduse kulgu kui lapse tervist ja arengut.
Rasedusaneemia riskid
Rauavaegusaneemia raseduse ajal suurendab enneaegse sünnituse ja väikese sünnikaaluga lapse sünni tõenäosust. Tõuseb risk aneemia tekkeks lapsel, mis mõjutab lapse kasvamist, käitumist, aeglustab psühho-motoorset arengut ja suurendab haigestumise riski.
Ennetamine
Soovitatav on tasakaalustatud toitumine. Tuleks jälgida, et igapäevane toit sisaldaks piisaval määral rauarikkaid toiduaineid. Suurimad raua allikad on loomne tailiha, maks, linnuliha ja –maks. Rauda leidub ka taimses toidus, kuid taimne raud nii hästi ei imendu. Raua omandamist soodustavad vitamiin C ja vitamiin C-d sisaldavad tsitrusviljad. Suurenenud rauavajaduse korral, näiteks raseduse ja imetamise ajal, on soovitatav kasutada lisaks rauda sisaldavaid preparaate.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Esmane diagnoos kujuneb vereanalüüside alusel. Rauapuudusele viitavad madal hematokriti ja hemoglobiini tase, madalad punavereindeksid (MCV, MCH, MCHC), madal ferritiini ja rauda transportiva valgu transferriini hulk. Mõnikord on rauapuuduse põhjus üpris ilmne. Näiteks raseduse ajal või naistel, kellel on vererohke menstruatsioon. Sellisel juhul ei ole edasine uurimine üldjuhul vajalik. Enamikel juhtudel võib vajalikuks osutuda täiendavate uuringute (väljaheite veresisalduse määramine, gastroskoopia ehk mao sondiuuring, koloskoopia ehk jämesoole sondiuuring, günekoloogiline läbivaatus) tegemine.
Ravi
Rauavaegusaneemia ravis on esmatähtis rauapuuduse põhjuse likvideerimine. Sageli ainuüksi dieedi korrigeerimisest ei piisa, vajalik on rauaasendusravi suukaudsete rauapreparaatidega.
Rauapreparaate tuleks võtta enne sööki tühja kõhuga, kuid tihti muutub see võimatuks, kuna sagedasemaks rauapreparaatide kõrvaltoimeks on seedetrakti ärritusnähud. Piima ja/või antatsiidide kasutamine samal ajal vähendab raua imendumist, seetõttu neid ei tohiks kasutada samal ajal rauapreparaatidega.
Raseduse ja imetamisperioodi jooksul esineva aneemia korral on raua asendusravi näidustatud, kuna toidust saadava raua hulk ei kata ära raua vajadust. Hematokrit peaks rauaraviga normaliseeruma 2 kuuga, kuid ravi peab jätkuma järgneva 4-6 kuu jooksul, et täita organismi rauavarud, mis on peamiselt luuüdis.
Suukaudse raua talumatuse korral võidakse määrata veenisisene või lihasesisene raua manustamine. Aneemia taandub 2 kuuga pideva ravi foonil.