Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

UV kiirgus ja valgusravi

Kõik meist on märganud päikesevalguse tervistavat efekti. Paljud nahahaigused leevenduvad just päikese käes; vallanduvad, aga vastupidi, valgusvaesel sügis-talve-kevad perioodil. Arvatakse, et püsida terve, peaks inimene iga päev vähemalt ühe tunnikese viibima päikese käes. Päikesevalgusel eristatakse vastavalt lainepikkusele 3 liiki kiirgust: ultraviolett-, nähtav- ja infrapunakiirgus.

Ultraviolettkiirgus ehk UV-kiirgus on elektromagnetlainetus, mis jaotatakse vastavalt füüsikalistele omadustele ja bioloogilisele toimele kolme laineala piirkonda:

  1. UV–C 100- 280 nm

  2. UV–B 280- 315 nm

  3. UV–A 320- 400 nm

 

UVA moodustab 95% Maale jõudvast UV-kiirgusest. Kiirguse intensiivsus on aastaringselt muutumatu. Tänu pikemale lainepikkusele jõuab UVA kiirgus sügavamale dermisesse (läbib ka klaasi, kerged riided, mütsi.) Kasutatakse solaariumides päevituse saamiseks.

UVB moodustab 5% maapinnale jõudvast UV-kiirgusest. Tänu lühemale lainepikkusele ei jõua UVB tungida nahaalustesse kudedesse, vaid neeldub epidermises (erinevalt UVA kiirgusest).

Nahahaiguste mõjutamisel kasutatakse UVB ja UVA spektrit. Valgusravi tehakse kliinikutes või spetsiaalsetes päevakeskustes. Võimalik on osta spetsiaalseid aparaate ka kodus kasutamiseks, kuid see eeldab teadlikku patsienti, kes on võimeline ravi adekvaatselt  jälgima. Teostatakse lokaalset valgusravi kätele, jalgadele ja peale – psoriaasikammiga juukseid kammides.

Ravi teostatakse 3-5 korda nädalas; igal korral, sõltuvalt nahareaktsioonist, doosi veidi tõstes. Tavaliselt UVB tekitab nahale ärritust ja punetust, kuid kindlates kogustes doosid on raviva toimega ega lase ärritusel tekkida.

UVB-teraapia on kiiritusvaba, 100 % looduslik ravi, mis säästab organismi ja on ohutu ka väikelastele, rasedatele ning imetavatele emadele. Rasedatel kaetakse teraapia ajaks kõht.

UVB mõju inimestele

UVB-kiirgusel on inimesele mitmeid positiivseid efekte:

  1. Parandab immuunsüsteemi.

  2. Stimuleerib naha loomulikke protsesse.

  3. On stressi alandava toimega.

  4. Parandab vereringet.

  5. Soodustab melaniini, serotoniini (ehk hea tuju hormoon) ja feromooni vabanemist.

  6. Tõstab keha loomulikku D3 vitamiini tootlikkust, mis parandab inimese tervislikku üldseisundit. D3 vitamiini on vajalik inimese luustiku normaalseks arenguks ja osteoporoosi protsessi aeglustamiseks.

 

UVB-kiirgus on steriliseeriva toimega, mis tapab naha pinnalt mikroobe ja seeninfektsioone.

Kõiki negatiivseid kõrvalmõjusid (naha kuivamine, põletus, kortsumine, melanoomi haigestumise risk, allergia) on võimalik vältida järgides tervishoiutöötaja juhiseid.

UVB-valgusravi kasutatakse kõige enam järgmiste nahahaiguste raviks: psoriaas, atoopiline dermatiit, vitiliigo (valgete laikude haigus).

UVB valgusravi tuleks kasutada nii tihti kui vajalik ja nii harva kui võimalik. Tuleb vaid meeles pidada, et inimese nahk talletab kogu eluea jooksul saadud UV-kiirguse.

UVB-teraapia annab väga head tulemust psoriaasi puhul – võimaldades saavutada pikaajaline remissioon (3 – 12 kuud). UVB pidurdab psoriaasirakkude paljunemist ning need käituvad nagu normaalsed rakud. Kui enamik psoriaasiravimeid vähendavad vaid põletikku nahapinnal, siis UVB-kiirgus aktiviseerib kõiki meie keha funktsioone ning keha hakkab ise seespidiselt haiguse vastu võitlema.

Koostatud/Ajakohastatud 17.09.2021