Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Põlveliigese endoproteesimise infomaterjal

Põlveliigese endoproteesimise operatsioon teostatakse juhul, kui patsiendi liiges on moondunud ja liikuvus piiratud ning esineb valu, mis ei allu ravimitele. Endoproteesimise eesmärgiks on taastada jäseme normaalne asend ja saavutada valuvaba liiges, mille liikuvus võimaldab patsiendil igapäevaseid toiminguid teha.

Enne haiglasse tulekut

Et saavutaksime optimaalse tulemuse, on patsiendil vaja ennast operatsiooniks korralikult ette valmistada. Soovitatav on õppida karkudega kõndimine selgeks enne operatsiooni, sest lõikusele vahetult järgneval perioodil võib valu segada uute oskuste omandamist. Kogemus näitab, et eelnevalt harjutanud patsiendid paranevad ka pärast operatsiooni kiiremini.

Põletike ravi

Operatsiooni toimumise ajaks on vaja välja ravida kõik kroonilised ja ägedad põletikud. Vastasel juhul esineb suur risk, et tehisliiges nakatub.

  • Külastage perearsti, et kontrollida oma tervist. Operatsiooni toimumise ajaks on vaja välja ravida kõik kroonilised ja ägedad põletikud, vastasel juhul esineb tehisliigese suur nakatumisrisk.

  • Külastage hambaarsti. Erilist tähelepanu vajavad hambapõletikud. Põletikulised hambad suurendavad nakkusohtu. Põletikuliste hammaste operatsioonieelne ravi on tüsistuste vältimise tähtis eeltingimus. Hamba väljatõmbamise ja endoproteesimise operatsiooni vahe peab olema üle kahe nädala, soovitavalt üks kuu.

  • Samuti on oluline jälgida, et ei esineks nahavigastusi (lõhed varvaste vahel ja kandadel, haudumus, mädavistrikud, haavandid opereeritaval jäsemel) ega küünte seenhaigust.

 

Kaasuvate haiguste ravi

Kroonilised haigused (nt kõrgvererõhutõbi, südame isheemiatõbi, südamepuudulikkus, neeru-puudulikkus, suhkruhaigus) peavad olema haiglasse tulekuajaks kompensatsioonistaadiumis. Nädal enne operatsiooni ei tohiks esineda palavikku, viirushaigusi ega kõhulahtisust. Kui Te olete tugevalt ülekaaluline, on soovitav konsulteerida toitumisnõustajaga. Lisakaal on koormuseks uuele liigesele ning suurendab trombide ja põletiku tekkimise ohtu.

Suitsetamisest oleks soovitatav loobuda vähemalt kaks nädalat enne operatsiooni. Suitsetajad paranevad operatsioonidest aeglasemalt ja kogevad tõenäolisemalt hingamisprobleeme operatsiooni ajal. Operatsioonihaavad paranevad paremini, kui Te ei suitseta ka pärast operatsiooni.

Üks nädal enne operatsiooni on keelatud juua alkoholi.

Igapäevased ravimid

Kaasuvate haiguste ravimite tarvitamist ei pea üldjuhul enne operatsioonile tulekut katkestama. Ka operatsioonipäeva hommikul tuleb need ravimid ühe lonksu veega sisse võtta.

Enne operatsiooni tuleb aga kindlasti lõpetada järgmiste ravimite tarvitamine:

  • NSAID preparaadid (nt Diklofenak, Ibuprofeen) ja aspiriin – tarvitamise peab lõpetama kaks nädalat enne operatsioonikuupäeva (valu raviks sobib sel perioodil Tramadool),

  • antikoagulandid (Marevan) – sõltuvalt verehüübivuse näitajatest, vastavalt arsti juhistele.

 

Kargud, abivahendid

Kunstliigesega käima õppimiseks ja operatsioonijärgseks taastusraviks tuleb patsiendil laenutada kargud. Informatsiooni karkude laenutamise kohta saab haiglale teadaolevalt Pärnu Haigla Taastusravi- ja Heaolukeskuse esimesel korrusel asuvast ORTOMED kauplusest (telefon 447 5128), kauplusest Invaru Liiva 2c, Pärnu (telefon 447 1022) või Tervisekauplusest (telefon 447 2686).

Uuringud ja analüüsid

Patsiendi tervise operatsioonieelse seisundi täpsustamiseks võetakse haiglasse saabumise päeval (s.t operatsioonile eelneval päeval) temalt vereanalüüsid, tehakse elektrokardiogramm ja röntgeniülesvõtted.

Anesteesia küsitlusleht ja operatsiooniga nõustumise vorm

Haiglasse tulekuks palume Teil täita anesteesia küsitluslehe, mis sisaldab teavet operatsiooni valutustamise võimalustest. Blanketi annab Teile anestesioloog (narkoosiarst).

Teile esitatakse küsimusi Teie tervisliku seisundi kohta – peate neile vastama täpselt, sest nii saab anestesioloog valida Teile sobivaima valutustamise meetodi.

Võlaõigusseadusest tulenevalt tuleb Teil kirjalikult kinnitada, et olete operatsiooniga nõus. Palume, et allkirjastaksite selleks operatsiooniga nõustumise lehe.

Palun võtke haiglasse kaasa:

  • saatekiri ja isikut tõendav dokument;

  • raha voodipäevatasu maksmiseks;

  • kargud;

  • igapäevaselt tarvitatavad ravimid vähemalt kümneks päevaks;

  • Teie käes olevad röntgenipildid opereeritavast liigesest;

  • informatsioon kaasuvate haiguste kohta (haigla väljavõtted, uuringute vastused);

  • hügieenitarbed, uriinipidamatuse korral vastavad sidemed või mähkmed, sisejalanõud.

Üleliigseid asju palume kaasa mitte võtta.

Eelmisel õhtul enne operatsiooni

  • Palun ärge sööge pärast kella 18:00. Juua võib viimast korda kuus tundi enne operatsiooni algust.

  • Võtke sisse igaõhtused ravimid, kui arst ei ole öelnud teisiti.

  • Käige dušši all, peske ennast ja pange selga puhas haiglasärk.

 

Operatsioonipäeva hommikul

  • Kui arst ei ole andnud teisi korraldusi, võtke palun väikese lonksu veega sisse igahommikused ravimid. Küsige informatsiooni oma palatiõe käest.

  • Süüa, juua ega suitsetada pole lubatud.

  • Peske ennast dušši all.

  • Operatsioonile minekuks riietatakse Teid operatsioonisärki.

  • Eemaldatavad hambaproteesid tuleb enne operatsioonituppa minekut eemaldada.

  • Enne kui Teid viiakse operatsioonituppa, paigaldab õde Teile palatis põiekateetri.

 

Loe pikemalt 

Koostatud/Ajakohastatud 09.09.2021