Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Stoom (EST)

Parima tulemuse saavutamiseks on oluline õige stoomikoti pealepanek ja stoomiümbruse naha hooldus.

Stoomihooldus kodus

Kõige sagedamini esinevaks probleemiks on stoomiümbruse naha kahjustus. Liiga suure avaga kogumiskoti/plaadi kasutamisel satub eritis nahale, põhjustades ärritust. Kui kotti vahetatakse väga harva, siis nahk puutub pikka aega kokku väljaheite või uriiniga ja nahk võib stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks, minna katki ning tekib naha põletik. Seetõttu on tähtis stoomikoti/ plaadi õige mõõt ja õige stoomikoti vahetamise sagedus, et nahk püsiks puhta, kuiva ja tervena.

Kotid on erinevad vastavalt stoomi tüübile: jämesoole stoomile/kolostoomile kinnised, peensoole stoomile/ileostoomile alt avatavad ja urostoomile vastava sulguriga kotid. On ühe- ja kaheosalised kottide süsteemid. Üheosalised kotid kleebitakse vahetult nahale, kaheosalised süsteemid koosnevad kahest osast - plaadist, mis kleebitakse vahetult nahale ja plaadile kinnitatavast kotist.

Stoomikoti vahetamine

Meelespea:

  • Pidage kinni õigetest koti/plaadi vahetamise aegadest.

  • Plaanilist stoomikoti vahetust tehke enne sööki!

  • Hoidke stoomiümbruse nahk puhas, kuiv ja terve.

  • Kasutage alati ja õigesti nahahooldusvahendeid, siis on teie nahk puhas, kuiv ja terve.

  • Uus stoomikott kleepub paremini nahale ihusoojusel, seega asetage kott aegsasti vastu oma ihu (näiteks kaenla alla) või teki alla.

  1. Eemaldage nahalt vana stoomikott, suunaga ülevalt alla, samal ajal nahka teise käe sõrmedega toetades.

  2. Puhastage stoom ja selle ümbrus korralikult väljaheitest duši all pestes. Pesemiseks kasutage nahasõbralikku lasteseepi. Selleks, et nahka mitte ärritada, kuivatage nahk õrnalt tupsutades.

  3. Puhastage stoomi ümbruse nahk liimieemalduse salvrätikuga (pruun pakend). Vana liimikihi lahti sulatamiseks, laske geelil nahal toimida umbes 1 minut. Seejärel pühkige puhta, kuiva ja väga pehme lapiga õrnalt nahk puhtaks (pabersalvrätikud „soft“). Jälgige, et nahk jääks hästi puhtaks ja kuivaks.

  4. Kui nahk on puhastatud liimijääkidest, võite minna duši alla ilma kotita. Pesemiseks kasutage lasteseepi ja pehmet pesemisvahendit. Kuivatage nahk stoomi ümbruses kergelt patsutades. Olge ilma kotita 10-15 minutit, et nahk saaks puhata. See aitab hoida nahka tervena.

  5. Enne uue kogumiskoti paigaldamist kandke nahale nakkegeeli (roheline pakend) või pihustatavat nakkesprayd “Silesse“. Kui näete stoomi ümbruses kergelt punetavat ala, siis pange geeli peale veel lisaks ravipulbrit „Stomahesive“. Hoidke puudrit 1 minut ja puhuge üleliigne pulber ära (ärge pühkige, see ärritab nahka). Geeli peale peab jääma kerge pulbri kiht; see on piisav, et ravida punetavat ala stoomikoti all. Jälgige, et puistate pulbri nakkegeeli peale. Kui puistate pulbrit enne nakkegeeli nahale kandmist, ei püsi kott või plaat kõhul.

  6. Asetage peale ihusoe stoomikott, alustades paigaldamist stoomi alt. Kinnitage esmalt nahale koti alumine äär ning seejärel tõstke teine pool stoomile peale. Kui teil on kott koos plaadiga, siis plaat peab olema stoomi ümber nii, et ei oleks näha nahka stoomi ümber. Plaadi paigaldamiseks tuleb stoom plaadi avast läbi viia otse, samaaegselt kõhulihaseid pingutades. Kotti või plaati nahale kinnitades jälgige, et plaadi/koti alla ei jääks ühtegi nahavolti, sest sellisel juhul satub stoomist tulev eritis plaadi alla ning kott ei püsi.

  7. Plaadile kotti kinnitades peab kostma kerge klõpsatus. Kontrollige, et kott või plaat sai korralikult nahale kinnitatud.

 

Ärge kasutage stoomiümbruse naha puhastamiseks eetrit või piiritust sisaldavat ainet, sest see kuivatab nahka!

Oluline on teada, et:

  • Otse kõhule kinnitatud alt lahtist stoomikotti tuleb vahetada kindlasti üle päeva.

  • Otse kõhule kinnitatud alt kinnist stoomikotti tuleb vahetada iga päev (või vastavalt vajadusele 2-3 korda ööpäevas).

  • Kui Teil on kõhule kinnitatud plaat, peate plaati vahetama 2-3 korda nädalas olenevalt stoomi tüübist. Plaadi küljes olevat kotti tuleb vahetada vastavalt vajadusele.

  • Kui Teil on urostoom, tuleb kotti vahetada iga päev.

 

INFO!

  1. Esimese koguse kotte saate haiglast kaasa stardipakina.

  2. Raviarst vormistab Teile haiglast lahkudes digikaardi stoomihooldusvahenditele.

  3. Leidke stardipakist endale kõige sobivam vahend (stardipakis on erinevaid pakkumisi- alt lahtised kotid, plaadiga jne.)  Isikukoodi alusel väljastab apteek sobiva abivahendi.
     

Stoomivahendite eest tuleb teil tasuda 10% nende maksumusest, 90% tasub Tervisekassa. Pärnus on stoomihooldus vahendid müügil Jannseni ja Mai apteegis. Kui soovite, et teile tuuakse stoomihooldusvahendid koju, küsige infot tasuta nõuandetelefonilt 800 3030 kojutoomise võimaluste kohta. Kojusaatmisel saatekulusid ei ole.

SA Pärnu Haigla Kirurgiakliiniku ambulatoorse kirurgia osakonnas  toimub stoomiga patsientide nõustamiseks õe iseseisev vastuvõtt. Nõustamisele on oodatud kõik patsiendid, kellel on probleeme stoomi abivahendite kasutamisega, nahaprobleemid või kes vajavad nõu elutoiminguteks koos stoomiga. Vastuvõtule on oodatud ka patsiendi lähedased.

 Vastuvõtt toimub kolmapäeviti kell 14.00-16.00 kabinetis B200

Õe vastuvõtu eest visiiditasu maksma ei pea.

Vastuvõtule on eelregistreerimine Pärnu Haigla registratuuris:

                E – R                          07.30 – 18.00

                Telefon                       447 3300

Koostatud/Ajakohastatud 05.01.2024