Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Kriisikaart – toeks vaimse tervise kriisi ajal

Kriisikaardi arendus ja nõustamine Pärnu Haiglas toimub projekti „Kriisikaart – toeks vaimse tervise kriisi ajal“ raames 2020 – 2022 koostöös Heaolu ja Taastumise Kooliga. Toetab Eesti Puuetega Inimeste Fond.


Vaimse tervise häired ei ole haruldased ja nendega võivad kaasneda kriisid. Ka kriisid ei ole haruldased. Kriisikaart on võimalus vaimse tervise kriisi ennetamiseks ja leevendamiseks kui esineb psühhootiline seisund, paanikahoog, enesevigastamine või suitsiidirisk.

Kriisikaart on kriisile eelnev tahteavaldus – abivahend, mis sisaldab olulist sellest, kuidas ümbritsevad inimesed saavad kriisis olijat aidata. Näiteks on kaardil kriisi kirjeldus, palved kriisi korral käitumiseks ning kontaktisiku andmed. Seeläbi võimaldab kaart säilitada kontrolli haavatavas olukorras.

Kriisikaart on kokkuvõte laiemast ohumärkide plaanist. See on isiklik, pangakaardi suurune kokkuvolditav kaart, mis mahub rahakotti või taskusse. Kriisikaardi koopia on kaardiomaniku lähedastel ja temaga koostööd tegevatel vaimse tervise spetsialistidel. 

Kriisikaardi koostamisel abistab kriisikaardi nõustaja ja soovi korral kogemusnõustaja. 

Nõustamisvõimalused Pärnu Haigla Psühhiaatriakliinikus:

Olesja Kaur, 4494857, olesja.kaur@ph.ee ja Merili Mengel, 4494857, merili.mengel@ph.ee

 

 

Lisainfo ja nõustamisvõimalused üle Eesti: http://kriisikaart.ee , info@kriisikaart.ee, 5053907.

 

Koostatud/Ajakohastatud 16.11.2023