Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Ravi anti-VEGF- silmasisese süstiga

Anti- VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ravi pidurdab silmas uudisveresoonte (neovaasade) teket ja vähendab võrkkesta turset. Uudisveresooned ja võrkkesta turse võivad tekkida mitmete silmahaiguste korral.

Maakula degeneratsiooni ehk silmapõhja lupjumise korral kahjustub ainevahetus võrkkesta kollatähnis ehk kõige teravama nägemise alal.

Silma veeni sulgus tekib tavaliselt eelneva südame- veresoonkonda kahjustava haiguse foonil. Tihti on veeni sulguse põhjuseks kõrgenenud vererõhk.

Suhkruhaigusest tingitud veresoonte kahjustus e diabeetiline retinopaatia tekib nii esimest- kui teist tüüpi suhkruhaiguse korral.

Muudest silmahaigustest tekkinud uudisveresooned ehk neovaasad. Muudest silmahaigustest tingitud kollatähni turse.

Nende haiguste puhul võib tekkida silmapõhja kollatähni alale turse ja võivad tekkida uudisveresooned. Uudisveresoonte sein on väga nõrk ja tihti võivad tekkida verevalumid. Uudisveresoonte kasvu pidurdamiseks kasutatakse ravi anti- VEGF ravimitega.

Anti- VEGF ravim on preparaat, mis vähendab uudismoodustunud veresoonte teket põhjustavate ainete sisaldust silmas. Tavaliselt on süsti vajalik korrata, et vältida uudismoodustunud veresoonte edasist teket ja arengut. Kaugele arenenud muutuste korral ei pruugi ravi nägemisteravust parandada, vaid aitab ainult nägemist säilitada.

Anti- VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ehk veresoonte siseseina kasvu vastane ravi on olnud kõikides teostatud uuringutes efektiivne. Raviks on võimalik kasutada mitut sarnast preparaati.

EYLEA JA LUCENTIS on registreeritud silmaravimid. Ravimite kasutamise korral tasub patsient ravimite eest ise, sest momendil ei ole ravimid Tervisekassa poolt kompenseeritavate ravimite nimekirjas. Enne protseduuri annab raviarst patsiendile retsepti, mille alusel saab ravimi apteegist välja osta. LUCENTISe toimeaineks on ranibitsumaab, ehk monoklonaalne antikeha. Monoklonaalne antikeha on aine (teatud valk), mis tunneb ära teatavates keharakkudes leiduva antigeeni ja seondub sellega. Ranibitsumaab on välja töötatud veresoone endoteeli kasvuteguri A (VEGF-a) blokeerimiseks. VEGF-a tase on eriti maakuli degeneratsiooniga patsientide silmades kõrge. Tegurit blokeerides väheneb uudisveresoonte kasv. EYLEA toimeaine on aflibercept, mis samuti blokeerib veresoonte kasvufaktorid.

Loe pikemalt

Koostatud/Ajakohastatud 05.01.2024