Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Covid info ja muud viirused

  1. Doonorite valiku osas Eesti-siseseid piiranguid ei ole.

  2. Doonorid, kes põevad COVID-19 ei või verd loovutada.

  3. Kui doonor on COVID-19 läbi põdenud, võib ta verd loovutada 14 päeva pärast paranemist.

  4. Kui doonor on kokku puutunud kinnitatud COVID-19 diagnoosiga inimesega, võib ta verd loovutada 5 päeva pärast kontakti haigega. https://kriis.ee/covidi-kriisi-juhtimine-kusimused-ja-vastused/kriisi-juhtimine/hetkel-kehtivad-piirangud#lhikontaktsed

 

Piirangud seoses COVID-19 vaktsiinidega:

  • Pärast vaktsineerimist surmatud viirusega, paljunemisvõimetu viirusvektoril põhineva vaktsiiniga (COVID-19 Vaccine Janssen), komponentvaktsiiniga (Novavax) või mRNA vaktsiiniga (COMIRNATY/BioNTech, SPIKEVAX) – vere loovutamine lubatud, kui inimene on terve. Siia kuuluvad kõik 25.05.2021 seisuga Eestis kasutatavad vaktsiinid.
  • Pärast vaktsineerimist nõrgestatud viirusega (siia kuuluvad paljunemisvõimelised  viirusvektoril põhinevad vaktsiinid) – vere loovutamine lubatud 4 nädala pärast.
  • Kui ei ole võimalik kindlaks teha, mis tüüpi vaktsiini kasutati – vere loovutamine on lubatud 4 nädala pärast

 

Terviseameti soovitused Lääne-Niiluse viirusnakkuse ja malaaria leviku vältimiseks doonoriverega

Vastavalt Euroopa Komisjoni 22. märtsi 2004.a direktiivile 2004/33/EC on isikul keelatud verd loovutada 28 päeva jooksul pärast naasmist piirkonnast, kus esineb Lääne-Niiluse viiruse ülekandmine inimestele. Sellel ajavahemikul ei tohi olla ilmnenud haiguse kliinilisi sümptomeid  (gripitaolised haigusnähud).

ECDC ja WHO andmetel esineb Lääne-Niiluse viirusnakkuse nakatumise risk aastaringselt  Ameerika Ühendriikides ja Mehhikos ning järgmistes riikides ja regioonides Euroopa piirkonnas (tavaliselt juuni – detsember): http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/west_nile_fever/West-Nile-fever-maps/Pages/index.aspx

Malaaria leviku piirkonnast saabumisest peab olema möödunud 4 kuud. Siis tehakse verekeskuses malaaria vastaste antikehade test. Kui see on negatiivne, siis võib tulla verd andma. Kui testi tehtud ei ole, siis on vereloovutamine lubatud peale 12 kuud, kui ei ole esinenud malaaria sümptome.

Malaaria leviku piirkonnad:http://www.cdc.gov/malaria/travelers/country_table/i.html

 

 

Koostatud/Ajakohastatud 24.08.2023